Média szerver

Beállítások    Felhasználók és megosztások    Névszerver    Port továbbítás


A fenti videón egy asztali számítógép kapcsolódik DVB tuneren keresztül a tv antennákhoz (MindigTv + satelit) és az adást, az elektronikus műsorújságot és a korábban készült felvételeket wifi-n keresztül megosztja a laptoppal és a telefonnal. Mindegyik készülék függetlenül választhat csatornát, válogathat a korábbi felvételekből, vagy lapozgathatja a műsorújságot. Saját felvételt is beállíthatnak: Pl. amíg nézel egy műsort, közben felvehetsz egy másikat. A rendszeren keresztül nem csak a tv, hanem egyéb kép- hang- és videófelvételek, fájlok, valamint üzenetek is megoszthatók. Átmásolhatod a telefonodról a fényképeket, letölthetsz zenét, videót vagy más fájlokat nem csak az otthoni hálózaton, hanem az interneten keresztül is. Az eszközök nem csak egy szerverhez, hanem közvetlenül egymáshoz is kapcsolódhatnak. Átmásolhatsz képet, zenét, videót, fájlokat közvetlenül az egyik eszközről a másikra.
A program névszerver szolgáltatást és porttovábbítást is tartalmaz, melyek segítségével sok eszköz kapcsolódhat rugalmasan egy nagyobb hálózatba.
A levelezés, telefon, videó-telefon szolgáltatások teszt változata már elérhető. (Próbáld ki, és segítsd hasznos észrevételekkel a fejlesztést!)



A hálózaton belül a készülékek kapcsolati rendszerét a jobbra látható menü segítségével lehet beállítani. A beállításokat a program megjegyzi, így a megosztások vagy kapcsolódások a későbbiekben egyetlen kattintással indíthatók. A megosztások futhatnak a háttérben, de a Net állapota menüpont segítségével bármikor nyomon követhető a teljes működés. A szoftver socket/client/server szinten külön naplóz minden átvitelt. Így mindenki ellenőrizheti, hogy a program kizárólag csak az általa beállított címekhez kapcsolódik.
(További részletek a beállításhoz)


   A rendszeren kétféle adatátvitel használható:
 1. A belső hálózatok követelményének megfelelő, nem titkosított átvitel.
A kapcsolódáshoz csak a gép nevét(IP címét), a port számát és a megosztás nevét kell tudni. A megosztásokat a kapcsolódó gépek csak olvashatják. Külső hálózaton (VPN nélkül) csak olyan tartalom megosztására ajánlott, ami mindenki számára szabadon átadható.
 2. A külső hálózatokon is biztonságos titkosított átvitel.
Ebben az esetben a kapcsolódáshoz a fentieken túl a felhasználó azonosítóját és kulcsszavát is tudni kell.
A rendszer csoport/felhasználó szintű jogosultság kezelést tartalmaz:
  - tetszőleges számú felhasználói csoportot használhatsz
  - tetszőleges számú felhasználót vehetsz fel, akikre szabadon megadhatod, hogy melyik csoportnak a tagjai. (egyszerre több csoportnak is tagja lehet a felhasználó)
  - tetszőleges számú megosztást definiálhatsz. Ezeket beállíthatod szabadon hozzáférhetőnek (bárki hozzáférhet név és kulcsszó nélkül, csak olvasási joggal), vagy megadhatod, hogy melyik csoportok tagjai olvashatják, és melyik csoportok tagjai írhatják.
(További részletek a beállításhoz)
   Név-szerver szolgáltatást is tartalmaz a program:
Ha ezt elindítod (config fájlban NameServer=1), akkor létrejön egy "NS" nevű megosztás. Ennek a bejegyzései a kliens eszközök bejelentkezésekor automatikusan keletkeznek. Minden eszköz kap egy egyedi azonosítót pl. ilyet:843-535-235-688. Ezek az azonosítók állandóak maradnak függetlenül attól, hogy az adott eszköz hol jár éppen (az otthoni WIFI-n keresztül kapcsolódik, vagy a világ másik végéről az interneten keresztül).
Azokat az eszközöket, amelyekkel kapcsolódni akarsz elég egyszer definiálni a config fájlban pl. így:
PAPA-TELEFON=843-535-235-688@OTTHONI-SZERVER
Ezek után már kényelmesen kapcsolódhatsz az eszközön lévő megosztásokhoz. Pl. a PAPA-TELEFON/képek meghívásakor a programod felkeresi a OTTHONI-SZERVER-t megkérdezi, hogy a "843-535-235-688" eszköz elérhető-e, és ha igen, akkor milyen IP címen és porton tud kapcsolódni, majd végrehajtja a kapcsolatfelvételt. Te mindebből csak annyit veszel észre, hogy egy kattintásra belépsz a mappába, és lapozgathatod annak tartalmát, vagy ha az eszköz nem kapcsolódik a hálózathoz, kapsz egy üzenetet, hogy nem elérhető.
(További részletek a beállításhoz)
   A port továbbítási lehetőség is biztosított a programban:
Az internet hozzáférést a szolgáltatók gyakran NAT-on keresztül biztosítják, de az otthoni routerek is külön beállítást igényelnének, ha az interneten keresztül akarnak kapcsolódni az eszközök. Ezekre a problémákra egyszerű a megoldás, ha van egy fix IP című eszköz, amelyiken a programunk szerverként el van indítva, és engedélyezve van rajta a RemotePort szolgáltatás. Ilyenkor mindazok az eszközök, amelyeken megadjuk, hogy RemotePort=a_szerver_neve, látni fogják egymást, és a szerveren keresztül kommunikálhatnak egymással.
(További részletek a beállításhoz)


Ha a telefonomról át akarom másolni az új fényképeket a számítógépre, akkor több lehetőségem is van:
 1. Ha a számítógépen írási jogot állítottam be a Telefon-fényképek mappához, a telefonról átmásolhatom a kijelölt képeket.
 2. Ha a telefonon engedélyezve van a fényképek mappa megosztása, a képen látható PAVC-NET feliratra kattintok, majd a számítógépen belépek a megosztott Telefon-fényképek mappába, és meghívom a második képen látható biztonsági másolat menüpontot. A program megkeresi vannak-e újabb képek a legutóbbi kapcsolat óta, és azokat átmásolja.
3. Ha a szerveren állandóan fut a SYNC SERVER szolgáltatás, akkor még egyszerűbb a helyzet: elég csak a telefonon elindítani a megosztást, és az új képek megkeresése, majd a másolási feladat a szerver oldalról automatikusan végrehajtódik.


A SYNC SERVER szolgáltatás az eszközök közötti másolási feladatokat automatikusan végzi el. A szerver szolgáltatás nem csak grafikus környezetben, hanem parancssorból is indítható az "ng-xim PAVCSERVER" paranccsal.


A szinkronizálási feladatokat a jobbra látható menü segítségével adhatjuk meg. Minden sor egy-egy feladat, amely 5 pontosvesszővel elválasztott tagból áll:
mit;hova;időköz;szűrő;szabályok
Az első alkalommal egy magyarázószöveget is tartalmazó beállítási minta töltődik be. Célszerű ezt javítani.


A kapcsolatok állapotát a jobbra látható kép szerint követhetjük.